Optimizacija prevoza: z aplikacijo za planiranje poti do super rezultatov

V lanskem letu je posebno pozornost pritegnilo eno od predavanj v sklopu Slovenskega logističnega kongresa z naslovom: Zmanjšanje ogljičnega odtisa kot stranski produkt digitalizacije in optimizacija prevoza na zadnji milji. Predavanje je poleg teorije in faz razvoja aplikacije prikazalo tudi prvi primer dobre prakse v podjetju Digit, d. o. o., ki je locirano v IOC Komenda.

Na zaključku lanskega predavanja sta predavatelja Rok Miklič, Digit, d. o. o., in Tim Hribar, Sledenje, d. o.o., testno razvojno fazo ocenila za zaključeno in da se v prihodnjih mesecih osredotočijo na izboljšanje uporabniške izkušnje v praksi in avtomatizaciji priprave vhodnih podatkov, avtomatizaciji prenosa podatkov plana v WMS in implementaciji mobilne aplikacije za naročnike.

Tim Hribar, vodja razvoja in projektni vodja razvoja aplikacije za planiranje poti FleetOpti, je predstavil dosežke razvite rešitve.

Bi nam lahko na kratko predstavili izhodišča projekta za planiranje poti oz. zakaj je prišlo do realizacije?

Podjetje Sledenje je hčerinsko podjetje Monolit, d. o. o. Podjetji povezano delujeta na področju GPS tehnologije in informacijskih sistemov na področju prostorske informatike. Obe podjetji sta v družinskem lastništvu mojih staršev. Glav-na dejavnost podjetja Sledenje, d.o.o., je razvoj storitve za fleet-management pod znamko sledenje.com, ki pa je tudi tesno povezano z Mono-lit, d.o.o., saj uporablja M

fleetopti-planiranje-poti

Zavedati se je treba, da so vozni park in s tem povezani delovni procesi ključni identifikator uspešnosti za podjetja.

onolitMap kot podlago za spremljanje vozil. MonolitMap je lastno razvita digitalna kartografija z ažurno cestno mrežo, na kateri lahko uporabniki spremljajo tudi t. i. floating-car data ali pretočnost prometa. Na internih sestankih smo s prodajnim timom že nekaj časa zaznavali povpraševanja naših naročnikov po cenovno dostopnejšem, a še vedno kvalitetnem in uporabniku prijaznem programu za planiranje poti kot dodani vred-nosti samemu spremljanju realizacije, ki ga v osnovi ponuja sistem za fleet-management. V nabavo podobnih tujih programov so pred tem upali le večji kupci, saj so bili za manjša podjetja praktično cenovno nedosegljivi. Če pa so si ga že lahko privoščili, so se morali tvegano in glede kakšnih prilagoditev delovanja neuspešno pogajati z dobavitelji zunaj Slovenije.

V sklopu EU sredstev, ki smo jih pridobili za izvedbo projekta digitalne transformacije, je bil eden od osnovnih planov prvega sklopa projekta vpeljava uporabe orodja FleetOpti za optimizacijo oziroma planiranja transporta, kot del standardnega delovnega procesa za namene dnevnega planiranja. Ker za projektom stoji naša domača razvojna ekipa, smo si smeli zastaviti cilj, da se aplikacijo po potrebi nadgrajuje. Saj vemo, da se EU regulative v naslednjih letih kar konkretno spreminjajo in jim bo treba slediti. Že v projektni fazi pa smo vedeli, da moramo graditi s poudarkom na spremljanju brezemisijske cestne mobilnosti.

Ste imeli kakšne smernice, ki so vam pomagale odločiti se, da boste velik del razvojnih resursov namenili tej novi aplikaciji za planiranje poti?

Priča smo hitro rastočemu razvoju na področju mobilnosti. Na področju naprednega transporta, logistike in mobilnosti so jasni trendi in se pričakuje nadaljnja rast števila prevozov. Nekateri sicer govorijo o posameznih krčih in padcih naročil prevozov, a kot opazite, so naše ceste še vedno polne tovornih vozil. Kot eden izmed najbolj neučinkovitih delov v procesu prevoza se še vedno kaže prevoz od večjih transportnih vozlišč do končnih uporabnikov blaga (tako imenovana zadnja milja). Z digitalizacijo prihaja do integracije podjetij s področja informacijsko-komunikacijskih tehnologij v procesu razvoja novih rešitev mobilnosti, hkrati pa tudi na področju industrije 4.0. in za podjetja, pri katerih dejavnost delno ali po večini sloni na transportu blaga, bo napredek na področju planiranja kot tudi spremljanja realizacije ključnega pomena. Se pravi odločitev investicije v razvoj čisto nove aplikacije sloni na potencialu, ki ga vidimo, da ga ponuja prihodnost, tako v smislu regulativ in trendov industrije.

Zakaj ste za projekt za planiranje poti izbrali ravno podjetje Digit, d. o. o.?

Ko gre za nov produkt, v katerega 100-odstotno verjameš, si želiš, da je zagon čim bolj uspešen. Vseeno pa gre za nekaj novega, zato smo naročnika iskali med našimi rednimi upora

fleetopti-planiranje-poti-okrogla-miza

Priča smo hitro rastočemu razvoju na področju mobilnosti. Na področju naprednega transporta, logistike in mobilnosti so jasni trendi in se pričakuje nadaljnja rast števila prevozov.

bniki GPS spremljanja vozil. Ko smo Digit-upredstavili idejo, so že razmišljali tudi sami v to smer in iskali možnosti za sodelovanje na kakšnem evropskem projektu. Tako so leta 2022 uspešno pridobili EU sredstva za digitalizacijo in projekt je stekel. Preko EU sredstev za sofinanciranje za izvedbo projekta digitalne transformacije se je tako začela naša skupna zgodba.

S skupno strategijo smo umestili tudi projekt fleet-managementa in optimizacije transporta. Zavedati se je treba, da so vozni park in s tem povezani delovni procesi ključni identifikator uspešnosti za podjetja, kot so Digit in številna druga. V projekt smo vključili tudi vprašanje krožnega gospodarstva in zmanjšanje negativnih vplivov digitalizacije in logističnih procesov na okolje, ki bodo velik poudarek regulativ Evropske unije v prihodnje.

Kaj je naročnik želel pridobiti s projektom za planiranje poti?

Zastavljeni cilji optimizacije oziroma planiranja transporta so bili:

  • prihranek časa in znižanje stroškov,
  • zmanjšanje števila vozil potrebnih za transport oz. optimiziranje voznega parka,
  • izdelava oziroma planiranje novih učinkovitejših dostavnih poti,
  • enakomerna obremenitev vozil.

V podjetju Digit uporabljajo GPS sistem v širokem obsegu. Celotno floto vozil in skupino voznikov vodijo na enem mestu, kar vključuje vso dokumentacijo in opomnike vezane na vzdrževanje vozil in voznikov, kar je velik del TMS-storitve. Uporabo GPS-sistema dodatno podpirajo z mobilno aplikacijo in avtomatiziranim sistemom poročanja. Redno spremljanje temperature blaga med prevozom in opozorila na nepravilnosti so bistvena za zagotavljanje kvalitete živilskih artiklov. Tega se podjetje Digit zaveda in je želelo poleg kakovosti blaga z našimi storitvami pridobiti še na enem pomembnem

področju, to je spremljanju varne vožnje. Analiza rezultatov načina vožnje je pokazala, da se je v času projekta uporaba varnostnega pasu v času vožnje izboljšala s 24 % na 96 %. Primeri naglega zaviranja v času vožnje so se znižali za 32 %, ogljični odtis voznega parka oz. voženj je podjetje z optimizacijo znižalo za 14 %. Trajanje prekoračitve hitrosti se je znižalo s 46 % na 24 %, celo primeri trkov so se znižali za 4 %. Druga analiza je bila narejena na podlagi porabe delovnega časa. Tu sta se za glavnega krivca prihranka delovnega časa pokazala:

  • optimalno planiranje dostav s FleetOpti: 17 % manj kilometrov, 22 % krajši čas voženj, 11 % krajši časi postankov,
  • nadgradnja GPS spremljanja s funkcijo avtomatskega prenašanja datotek iz tahografov in voznikov kartic in spremljanje razpoložljivosti voznikov glede na omejitve. S tem podjetje za tovrstne aktivnosti prihrani 24 delovnih ur oz. tri delovne dni na mesec.

Kako ste lahko prišli do tako natančnih številk?

Kot rečeno je podjetje Digit naš dolgoletni kupec. Tako kot mi je manjše družinsko podjetje,  kar pomeni, da smo skupaj oboji lahko zelo agilni pri sprejemanju sprememb. Ob startu projekta smo najprej na podlagi arhivskih podatkov izvedli analizo stanja vseh parametrov, ki vplivajo na rezultat. Te smo lahko zelo natančno primerjali s stanjem ob uporabi rešitev v praksi.

fleetopti-planiranje-poti-rezultati

Analiza je bila narejena na podlagi porabe delovnega časa. Tu sta se za glavnega krivca prihranka delovnega časa pokazala – optimalno planiranje dostav s FleetOpti: 17 % manj kilometrov, 22 % krajši čas voženj in 11 % krajši časi postankov.

Kaj sledi, kakšna je vaša vizija za planiranje poti?

Dolga desetletja nam je tujina narekovala smernice razvoja. Nismo pristaši kopiranja konkurenčnih rešitev. Mislim, da smo ravno z drugačno miselnostjo, ki jo gojimo tudi med zaposlenimi v naših podjetjih, uspeli tudi kupce prepričati, naj verjamejo v svoje vizije in jih z roko v roki z nami uresničujejo. Zelo radi se posvečamo izboljšavam obstoječih procesov, poslušamo kupce, kaj jim jemlje največ energije in iščemo skupne dialoge. Želimo najti čim bolj direktne povezave med potrebami trga in našimi lastnimi idejami. Vsak novi produkt, ki ga damo testirati v realno okolje, pred lansiranjem na trg potrebuje vsaj še enkrat toliko obdelave, da ga v sodelovanju z naročnikom oblikujemo v življenjskega, to je uporabnega za tiste, ki se dnevno srečujejo z izzivi.

Če pa vas zanima nadaljevanje zgodbe FleetOpti aplikacije za planiranje poti, imamo zelo postopne načrte. Ne glede na nekatere črne napovedi o znižanju naročil za prevoz blaga v transportu, se ta panoga po drugih številkah še vedno vzpenja. Le iz enega modela se seli v drugega in dokler bomo na naših cestah spremljali kolone tovornih vozil, ki se premikajo po naši državi, bo dela več kot dovolj. FleetOpti bo zaokroževal transportni proces od avtomatike razporeda vhodnih naročil s povezovanjem z drugimi informacijskimi sistemi, kot so WMS-i, do posredovanja informacij dispečerski službi, ki bo lahko sproti preverjala razpoložljivost vozil, napredek dostav in primerjala plan z realizacijo na najbolj transparenten in dinamičen način možno.

Čaka nas še veliko dela, a lahko zatrdim skupaj z našimi referenčnimi kupci, da je aplikacija že v tem trenutku zelo uporabna. Razvoj bomo zato še naprej usmerjali v inovativne, enostavne in uporabne produkte. Želimo si, da bi naše podjetje tudi širše prepoznali kot povezovalni člen v procesu digitalizacije transporta tako za velika logistična podjetja kot male trgovce, prevoznike in distributerje. Verjamemo v svoje delo in si želimo sodelovati pri širjenju trenda delitvene ekonomije tudi na področju tovornega transporta in prispevati k zastavljenemu cilju EU, da uresničimo ničelno neto emisijo toplogrednih plinov do leta 2050.